189 лет со дня рождения Бранко Радичевича / 189 година од рођења Бранка Радичевића

30.03.2013
Торжественная церемония, посвященная 189-ой годовщине со дня рождения сербского поэта Бранко Радичевича, состоится 28 марта в день его появления на свет по григорианскому календарю. Мероприятие пройдет в старейшей сербской гимназии в г. Сремски-Карловцы, где поэт учился с 1835 по 1841 год.

Начиная с 15 марта, т.е. даты рождения Радичевича по юлианскому календарю, «Бранково коло», своеобразное культурное учреждение его имени, подготовило ряд мероприятий, посвященных великому сербскому поэту в городах Сремски-Карловцы, Нови-Сад и Белград. В гимназии в г. Сремски-Карловцы 28 марта пройдет вручение престижной премии «Печать города Сремски-Карловцы» поэтессе Тане Крагуевич за книгу «Хлеб из роз» и Горану Лабудовичу за сборник «Тайнопись».

Будет организована отдельная программа с участием многих поэтов, а в торжественной части программы выступит известная драматическая актриса Ружица Сокич, которая высоко ценит и любит поэзию и много лет сотрудничает с организацией «Бранково коло». В программе также примут участие молодые талантливые актеры «Театра поэзии» - Соня Младенов, Никола Ивачков и Верица Николич. Они будут читать стихи Радичевича, Петра Петровича Негоша, Милоша Црнянского и Десанки Максимович из Антологии сербской поэзии (1847-2000), составителем которой является Ненад Груичич.

Песни на стихи Бранко Радичевича исполнит молодая оперная певица Адрияна Кувелич под аккомпанемент пианистки Майи Груич. По традиции в программе в честь самого знаменитого ученика гимназии в Сремки-Карловацах выступит смешанный хор гимназии под руководством Растко Павлова, который исполнит известные сочинения Стевана Стояновича Мокраняца.

Бранко Радичевич родился 28 марта 1824 года в городе Славонски-Брод. С ним в сербскую поэзию пришли стихи с лирическими мотивами и настроением. Он посвящал свои стихи радостям и достоинствам молодости, но большинство его стихотворений было проникнуто печалью. Он получил образование в Земуне, Сремски-Карловацах, Темисоаре и Вене. Его первая книга вышла в 1847 году в Вене, где он скончался в 1853 году. Три десятилетия спустя его прах был перезахоронен в Стражилово, близ Нови-Сада, что было культурным событием для сербов того времени. Вскоре после этого в Стражилово был установлен памятник Радичевичу, на котором золотыми буквами написано: «Бранко от сербского народа». Перу Радичевича принадлежит 54 лирических стихотворения и 7 эпических произведений, но его творчество имеет большое значение для сербского языка и народа. На его стихи написано свыше 90 музыкальных произведений такими композиторами, как Йован Пачу, Стеван Мокраняц, Исидор Баич, Деян Деспич, Корнелий Ковач и другие.

_____________________________________________________________

Свечаност посвећена 189. годишњици рођења српског песника Бранка Радичевића уприличена је 28. марта, на дан песниковог доласка на свет по новом (грегоријанском) календару, у најстаријој српској, Карловачкој гимназији, у којој се он школовао од 1835. до 1841. године.

Почевши од 15. марта, дана рођења Радичевића по старом (јулијанском) календару, Бранково коло- поетска манифестацијa посвећена великом српском пјеснику - Бранку Радичевићу, приредило је низ догађаја у Сремским Карловцима, Новом Саду и Београду. У Карловачкој гимназији, уручење престижне награде "Печат вароши сремскокарловачке" песникињи Тањи Крагујевић, за књигу "Хлеб од ружа" и Горану Лабудовићу Шарлу, за збирку "Тајнопис". Биће организован и самостални програм "Песничко натпевавање", а у свечаном програму наступиће истакнута драмска уметница Ружица Сокић, дугогодишњи пријатељ Бранковог кола, поезије и песника, затим талентовани млади глумци "Театра поезије" Бранковог кола - Соња Младенов, Никола Ивачков и Верица Николић. Они ће из капиталног пројекта Антологије српске поезије (1847-2000) Ненада Грујичића, казивати песме Радичевића, Петра Петровића Његоша , Милоша Црњанског и Десанке Максимовић...

Бранкове песме извешће млада оперска певачица Андријана Кувељић у клавирској пратњи Маје Грујић. Познати гајдаш Максим Мудринић отпеваће чувену песму Ј. Ј. Змаја "Бранкова жеља", насталу 1877. године поводом покретања акције првог, неуспешног преноса Бранкових земних остатака из Беча на Стражилово. По традицији, у свечаном програму Бранковог кола посвећеном најчувенијем ђаку Карловачке гимназије, наступиће мешовити хор ове најстарије школе под диригентском палицом Растка Павлова, који ће извести познате композиције Стевана Стојановића Мокрањца. Програм Бранковог кола протиче и у знаку 160. годишњице смрти Бранка Радичевића и 130. годишњице преноса песникових земних остатака из Беча на Стражилово.

Бранко Радичевић рођен је 28. марта 1824. у Славонском Броду. Са њим у српску књижевност први пут ушле песме са изразито лирским мотивима и расположењем. Оне су првенствено певале о радости и лепотама младости. Ипак, већи део својих песама, као што су „Кад млидија' умрети" или „Ђачки растанак" Радичевић је писао као елегије (тужне песме). Школовао се у Земуну, Сремским Карловцима, Темишвару и Бечу. Прву књигу песама објавио 1847. године у Бечу, где је преминуо 1853. године.Пренос његових земних остатака из Беча на Стражилово, као велики српски културни догађај тога времена у Европи, одиграо се 1883. године, три деценије после песникове смрти. На Бранковом гробу на Стражилову, две године потом, подигнут је велики пирамидални споменик са златним натписом: "Бранку, српски народ". Споменик је сачињен од камених коцака планина: Фрушка гора, Авала, Клек, Динара, Велебит, Пљешевица, Вршачки Брег и Ловћен. Радичевић је написао свега 54 лирске и седам епских песама, али је у српском језику и народу оставио дело за сва времена. На његове стихове урађено је више од 90 музичких композиција почевши од Јована Пачуа, Стевана Мокрањца, Исидора Бајића па све до Дејана Деспића, Љиљане Петровић и Корнелија Ковача.

Аутор Милена Глувачевић

Источник: voiceofserbia.org



Нравится