«Брюссельское соглашение – проблемы, ловушки и эффекты» / “Бриселски споразум – проблеми, замке и ефекти”

23.05.2013

РУ

Политические аналитики из Белграда и Приштины, Душан Янич и Фатмир Шехоли и председатель Гражданской инициативы «Сербия, демократия, справедливость» Оливер Иванович оценили во время работы Круглого стола «Брюссельское соглашение – проблемы, ловушки и эффекты», что имеются знаки, что премьер Сербии Ивица Дачич и премьер временных институтов Косово Хашим Тачи договорятся о механизмах применения Брюссельского соглашения, хотя не следует ожидать ничего из ряда вон выходящего. Подробнее Елена Симич.

Политический аналитик Душан Янич указал, что если Дачич и Тачи не договорятся, мира на севере Косово не будет, так что сейчас необходимо вести переговоры о механизмах транзиции. Янич добавил, что он ожидает подписания соглашения о нормализации взаимоотношений между Белградом и Приштиной в ноябре, поскольку остались открытыми многие вопросы, такие как телекоммуникации, энергетика, авиасообщение.

Иванович заявил, что ожидает, что во время сегодняшних переговоров в Брюсселе будет решен один из технических вопросов и в этом смысле встреча будет успешной, но не следует, тем не менее, ожидать ничего сверхъестественного. Соглашение из Брюсселя не может быть реализовано в короткий срок, хотя премьер Ивица Дачич попытается представить символический сдвиг в его реализации, оценил Иванович. Он предостерег, что скоропалительные и простые решения бывают губительными. Север Косово уже сейчас приобрел контуры региона с четкой политической направленностью, подчеркнул Иванович.

Аналитик из Приштины Фатмир Шехоли подчеркнул, что «нехорошо прятать проблемы под ковер», а официальная Приштина не занималась сербами адекватным образом. С другой стороны, сербы с севера Косово должны были бы понять, что топтание на месте не может привести к успеху. Важно, что соглашение парафировано, а его применение подразумевается, так как альтернативы не существует, сказал Шехоли. Применение соглашения требует изменения Конституции Косово, что-то подобное должен сделать и Белград, сказал Шехоли. Он напомнил, что Тачи заручился поддержкой парламента, но ему дали понять, что он не может идти дальше того, что указано в Брюссельском соглашении. Албанцы боятся, что создание Сообщества сербских муниципалитетов приведет к возрастанию аппетитов, которые означали бы иной конституционный строй Косово, добавил Шехоли.

 


СР

Политички аналитичари из Београда и Приштине, Душан Јањић и Фатмир Шехоли и председник Грађанске иницијативе "Србија, демократија, правда" Оливер Ивановић оценили су на округлом столу "Бриселски споразум - проблеми, замке и ефекти" да има наговештаја да ће српски и косовски премијер Ивица Дачић и Хашим Тачи постићи договор о примени бриселског споразума, али да ипак не треба очекивати ништа спектакуларно.

Политички аналитичар Душан Јањић указао је да уколико се Дачић и Тачи не договоре, неће бити мира на северу Косова, тако да је ово тренутак да се преговара о транзиционим механизмима. Јањић је додао да очекује да ће споразум о нормализацији односа Београда и Приштине бити потписан у новембру, али, како је навео, остају још многа отворена питања, као што су телекомуникације, енергетика, ваздушни саобраћај.

Ивановић је рекао да очекује да ће током данашњих разговора у Бриселу бити решено неко техничко питање и да ће у том смислу састанак бити успешан, али да ипак не треба очекивати ништа спектакуларно. Договор из Брисела не може бити брзо спроведен, иако ће премијер Ивица Дачић покушати да направи симболичан помак у имплементацији, оценио је Ивановић. Он је упозорио да су брза и лака решења погубна, те да би распуштање општина Зубин поток и Звечан било погрешан потез. Север је већ сада добио контуре региона са јасним политичким ставовима, истакао је Ивановић.

Аналитичар из Приштине Фатмир Шехоли истакао је да "гурање проблема под тепих није добро", а да се званична Приштина није бавила на прави начин Србима. С друге стране, Срби са севера Косова требало би да схвате да тапкање у месту не може да донесе напредак. Важно је да је споразум парафиран, а примена се подразумева јер друге алтернативе нема, рекао је Шехоли. Имплементација споразума захтева промену косовско Устава, а нешто слично треба да уради и Београд, рекао је Шехоли. Он је напоменуо да је Тачи добио подршку у парламенту, али му је стављено до знања да не сме да иде даље од онога што је парафирано у Бриселу. Албанци стрепе да Заједница српских општина може донети веће апетите који би устројили другачији уставни поредак Косова, додао је Шехоли.

Аутор Јелена Симић

Источник: glassrbije.org



Нравится