Западная "цивилизация"

27.07.2012
На данашњи дан (27. јула) 1189. године, Велики жупан Стефан Немања угостио је у Нишу немачког цара, Фридриха Барбароса, на његовом пропутовању кроз Србију у Трећем крсташком рату.

Двојица државника састали су се у порти Пантелејске цркве, а том приликом потписан је и први међудржавни уговор између Србије и Немачке, који многи историчари сматрају за први српски међународни споразум.

Споразум је, наводе историчари, потписан у "Латинској" цркви, изнад села Матејевца, недалеко од Ниша.

Том приликом Барбароса је Немањи понудио и војни савез против Византије, што је овај одбио.

У част 800 година од тог сусрета у центру Ниша, 1989. године подигнут је и споменик на коме је на српском и немачком језику исписано "Први српско-немачки међународни споразум склопили су у Нишу Велики жупан Стефан Немања и 27. јула 1189. године и цар Фридрих Барбароса".

Према историјским изворима, приликом овог сусрета Стефан Немања и српска делагација јели су користећи виљушке, док су Барбароса и његове војсковође јели рукама. Због тога и сам споменик представља виљушку.

В 1189 году в этот день (27 июля) великий князь Стефан Неманя, основатель династии Неманичей в Нише встретился и угостил немецкого царя, Фридриха Барбароссу, в ходе его поездки через Сербию в третьем крестовом походе.

Два правителя встретились на кладбище Панталеймонской церкви и по этому случаю был подписан первый договор между Сербией и Германией, которые многие историки считают первым международным соглашением Сербии. По мнению историков, соглашение подписано в "латинской" церкви в деревне Матеевац возле Ниша.

Барбаросса тогда предложил Стефану военный союз против Византийской империи, от которого серб отказался.2965

В честь 800-тилетия (в 1989 году) со дня этой встречи в центре Ниша был установлен памятник, на котором на сербском и немецком языке написано «Первое сербско-немецкое международное соглашение, подписанное в городе Нише Великим сербским князем Стефаном Неманей и немецким царем Фридрихом Барбароссой".

Согласно историческим источникам, в ходе встречи, Стефан Неманя и сербская делегация в процессе еды использовали вилки (серебряные), а Барбаросса и его генералы ели руками. Поэтому и сам памятник представляет собой вилку.




Нравится