Развитие водного транспорта / Развој водног транспорта

27.03.2013

RU

Водный транспорт является наиболее экономичным и экологически чистым, однако, этот вид транспорта недостаточно развит в Сербии. В связи с этим правительством было разработано несколько проектов с целью развития данного сектора, заявила помощник министра транспорта Мирьяна Трифунович на панельной дискуссии «Реки Сербии: как эффективнее использовать водный транспорт?». Проекты включают в себя очистку речного дна, модернизацию флота, развитие портовой системы и прибрежной зоны. На реализацию проектов правительством Сербии совместно с ЕС выделены средства в размере 345 миллионов евро. Подробнее Биляна Блануша.
Благодаря своему стратегически выгодному положению, Сербия занимает важное место в европейской транспортной сети, а общая протяженность водных путей внутри страны составляет 1680 километров, подчеркнула Трифунович. По ее словам, грузовые перевозки по Дунаю в Сербии составляют около 90 процентов от общего объема перевозок по всем внутренним водным путям, и процент грузоперевозок водным транспортом растет из года в год . Планируется, что к 2027 году доля водного транспорта будет увеличена на 30 процентов. Для достижения этой цели необходимы большие вложения в восстановление водных путей, модернизация водной инфраструктуры, а также обновление флота.

Предполагается, что в очередной период в Сербии будет реализован 81 проект по развитию водного транспорта. Выполнение 29 проектов стоимостью около 267 миллионов евро будет осуществляться на реке Дунай, 13 проектов, стоимость которых составит 14,4 миллионов евро, на реке Сава. А также 9 проектов на реке Тиса, на реализацию которых выделено 16 миллионов евро. Важнейшим водным путем является канал Дунай-Тиса-Дунай, в ходе реконструкции которого планируется реализовать 30 проектов общей стоимостью 47 миллионов евро. Трифунович заявила, что на стадии реализации находятся еще 4 проекта на средства, выделенные ЕС из ИПА фонда, в сумме 17 миллионов евро. Речь идет о внедрении информационных служб на реках Дунай и Сава, а также об извлечение из рек затонувших объектов близ береговой линии.

Кроме того, в процессе разработки проект по поиску и ликвидации неразорвавшихся боеприпасов из реки Дунай вблизи населенного пункта Прахово и подготовка тендерной документации на проведение гидротехнических работ на особо сложных участках реки. Судоходство также недостаточно развито, в настоящее время под сербским флагом зарегистрировано 900 речных судов, из них в рабочем состоянии находится лишь 400, средний возраст судна при этом составляет около 40 лет. Сербии необходим новый флот, в основном для транспортировки нефтепродуктов, зерновых и различных видов полезных ископаемых.

Представитель Делегации ЕС в Сербии Хосе-Антонио Гомес заявил, что с 2002 года на реализацию проектов в области водного транспорта из европейских фондов Сербии было выделено 100 миллионов евро. Одним из крупнейших проектов является реконструкция моста Свободы в городе Нови-Сад, стоимость которого составила 41 миллион евро, в то время как в ремонт моста Газела в Белграде было вложено 4 миллиона евро. Восстановление моста Жежеля в Нови-Саде было обеспечено средствами ЕС (26,3 миллиона евро) и правительства Сербии (19 миллионов евро). На 2013 год запланировано осуществление проекта по восстановлению водных путей и модернизации водной инфраструктуры на шести участках. Финансирование проекта обеспечит ИПА фонд, предоставив 12 миллионов евро. В рамках реализации проектов в области развития транспорта в Сербии Евросоюз обеспечил и финансовую поддержку Европейского инвестиционного банка и Европейского банка реконструкции и развития.

 


SR

Водни саобраћај је најекономичнији и еколошки најчистији вид транспорта, али недовољно развијен и због тога је Влада Србије покренула више пројеката у циљу развоја тог сектора, изјавила је помоћница министра саобраћаја Мирјана Трифуновић, на панел дискусији под називом „Реке Србије: Како до ефикаснијег водног транспорта?". Пројекти се односе на чишћење речног дна, модернизацију флоте, развој лучког система и уређење приобаља, а средства у износу од 345 милиона евра заједнички су обезбедили Влада Србије и ЕУ.

Захваљујући стратешки повољном положају Србија заузима значајно место у европским транспортним мрежама, а укупна дужина унутрашњих водних путева износи 1.680 километара, истакла је Трифуновић. Према њеним речима, робни промет на Дунаву у Србији чини око 90 одсто укупног промета робе на свим унутрашњим водним путевима, а проценат превезене робе повећава се из године у годину. План је да до 2027. године обим укупног водног транспорта буде повећан за 30 одсто. За реализацију тог циља неопходна су значајна улагања у рехабилитацију пловних путева и унапређење водне инфраструктуре, као и обнављање бродарства. Предвиђено је да у наредном периоду на пловним путевима у Србији буде реализован 81 пројекат. На реци Дунав биће реализовано 29 пројеката у вредности од око 267 милиона евра, на реци Сави 13 пројеката, чија је вредност 14,4 милиона евра, а на реци Тиса 9 пројеката, за које ће бити издвојено 16 милиона евра. Важан пловни пут је и канал Дунав-Тиса-Дунав, на коме је планирано 30 пројеката укупне вредности од 47 милиона евра. Трифуновић је нагласила да је у току реализација и четири пројекта, за које је ЕУ из ИПА фондова обезбедила 17 милиона евра. Реч је о имплементацији информационих сервиса на Дунаву и Сави и вађењу потопљених објеката из приобаља тих река. Такође, у току је пројекат претраживања и уклањања неексплодираних убојних средстава из Дунава, код Прахова и припрема тендерске документације за хидрограђевинске радове на критичним секторима на тој реци. Бродарство није довољно развијено, а под заставом Србије је тренутно око 900 речних бродова, од чега је 400 у употреби, просечне старости око четрдесет година. Србији је потребна нова флота и то за транспорт нафте, житарица и различитих врста руда.

Представник Делегације ЕУ у Србији Хозе Антонио Гомес Гомес је истакао да је од 2002. године из европских фондова за пројекте из области водног транспорта у Србији издвојено 100 милиона евра. Један од највећих пројеката је реконструкција моста „Слобода" у Новом Саду, за шта је издвојен 41 милион евра, док је у обнову моста „Газела" у Београду уложено 4 милиона евра. Кад је реч о „Жежељевом мосту" у Новом Саду, ЕУ је обезбедила средства у износу од 26,3 милиона евра, а Влада Србије 19 милиона евра. За 2013. годину предвиђена је реализација пројеката рехабилитације пловних путева и унапређења водне инфраструктуре на шест локација, и за те намене из ИПА фондова биће издвојено 12 милиона евра. Европска унија је за пројекте из области саобраћаја у Србији обезбедила и финансијску подршку Европске инвестиционе банке и Европске банке за обнову и развој.

Аутор Биљана Блануша

Источник: glassrbije.org



Нравится