Вучич: Сербия должна двигаться вперед / Вучић: Србија да се окрене будућности

01.04.2013

RU

02 апреля государственная делегация в Брюсселе будет вести переговоры о принятии компромисса, если будет показано уважение и желание найти компромисс, заявил первый заместитель премьер-министра Сербии Александар Вучич. На пресс-конференции он сказал, что независимо от того будут переговоры удачными или нет, диалог с Приштиной будет продолжаться, а историческое соглашение с албанцами должны быть достигнуто. Очерк Елена Симич.

Ситуация серьезная и драматическая, а у нас до сих пор нет основной идеи, вокруг которой могли бы сплотиться все в защиту национальных интересов, есть только предложение наверстать потерянные десятилетия, сказал Вучич. То, что мы получили в Брюсселе две недели назад, не стоило рассмотрения, поэтому мы обращаемся к представителям ЕС с просьбой учитывать интересы нашего народа в Косово и Метохии, а не требовать от Сербии, чтобы она согласилась стать единственной шантажируемой стороной, которая примет собственную отмену, сказал Вучич. "Поэтому мы обращаемся к ЕС и США, и ко всем остальным факторам на международной сцене, в том числе и к России, покажите нам, что вы не хотите унижения и уничтожения Сербии, так как не хотим этого мы и не позволим", отметил Вучич, добавив, что любое решение руководителей государства будет единым.

Сербия ясно дала знать, из-под какой границы она не может идти, но много того готова сделать для будущего не только нашей страны, но и всего региона, сказал Вучич. Мы не можем начинать решение технических вопросов пока не решили ключевые проблемы, т. е. вопросы полиции, присутствия вооруженных сил и судебных органов, объяснил Вучич. По его словам, состав делегации, которая отправится на переговоры в Брюссель, в понедельник утвердит государственное руководство. Сам он, по его словам, «не бежит от ответственности" и примет ее в любом случае, даже если не будет присутствовать на переговорах. "Я полностью доверяю работе премьер-министра и всех остальных коллег, и если от меня что-либо будет зависеть, я окажу любую поддержку, чтобы прийти к соглашению. Если так считают премьер-министр и президент Республики, я готов и пешком идти в Брюссель", сказал Вучич.
Сербия выполнила большинство требований для получения даты начала переговоров о вступлении в ЕС, а действующее правительство за шесть месяцев сделало на пути европейской интеграции больше, чем было осуществлено за последние 12 лет. Это оценка Еврокомиссии, напомнил Вучич.

Вучич заявил, что борьба с коррупцией будет продолжаться и подтвердил, что политика нулевой терпимости и неизбирательности – основа этой борьбы. Он указал, что с 1 августа 2012 года до 10 марта возбуждено 115 уголовных дел, 89 человек были арестованы, а общий ущерб составляет почти 80 миллиардов динаров. "Никто в государстве не подвергается давлению, государство имеет конституцию и законы, которые будут соблюдаться, независимо от того, в какой партии и кто состоит, в противном случае, у страны не будет шансов для развития", сказал Вучич.


SR

Државна делегација 02. априла разговараће у Бриселу о прихватању компромиса, уколико буде постојало поштовања и жеље да се до компромиса дође, изјавио је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић. Он је на конференцији за новинаре рекао да ће се, без обзира да ли ти преговори успеју или не, разговори са Приштином наставити, а историјски споразум са Албанцима ће морати да буде постигнут.

Ситуација је тешка и драматична, а ми данас немамо велику идеју око које би се окупили у одбрани националних интереса, већ само предлог да надокнадимо изгубљене деценије, рекао је Вучић. Оно што смо добили у Бриселу пре две недеље није било вредно разматрања и тражимо од представника ЕУ да воде рачуна о интересима нашег народа на КИМ, и да не траже од Србије да буде једина уцењена и да прихвати сопствено укидање, рекао је Вучић. „Зато тражимо од ЕУ; САД-а, али и свих осталих фактора на међународној сцени, укључујући Руску Федерацију, да нам, онако како ми нећемо дозволити унижење и уништење Србије, покажу да ни они то не желе", нагласио је Вучић и додао да ће одука државног врха, каква год да буде, бити јединствена.

Србија је јасно ставила до знања испод чега не може да иде, а много тога је спремна да учини зарад будућности не само наше земље већ и целог региона, рекао је Вучић. Ми не можемо да улазимо у решавање техничких питања, док не решимо суштинске ствари, односно, питања полицијских снага, присуства војних снага и правосуђа, објаснио је Вучић. Према његовим речима, састав делегације за преговоре у Бриселу одредиће понедељак државно руководство, а не „неко споља". Он сам, како је навео, „не бежи од одговорности" и прихватиће је чак и ако не присуствује разговорима. „Имам пуно поверење у рад и председника Владе и сви осталих, а ако од мене буде зависило било шта да помогнем да до договора дође, и ако тако сматрају председник Владе и председник Републике, увек сам спреман и пешке да одем до Брисела," нагласио је Вучић и додао да то није персонално питање.

Србија је испунила највећи део услова за добијање датума за почетак преговора са ЕУ, а ова влада је урадила за шест месеци више на путу европских интеграција него претходне за 12 година, што је оцена ЕУ, подсетио је Вучић.

Нова Влада је кренула у тешке, болне и ризичне промене, јер није могла да издржи замрзавање тешких политичких конфликата, пљачку и разарање државне и друштвене имовине, свакодневно пропадање нације у свакој сфери друштвеног живота, нагласио је Вучић. Он је најавио да ће борба против корупције бити настављена и поновио да је политика нулте толеранције и неселективности основ те борбе. Према његовим речима, од 1. августа 2012. до 10. марта ове године поднето је 115 кривичних пријава, 89 лица је лишено слободе, а укупна штета је скоро 80 милијарди динара.

Тужилаштво за организовани криминал бави се случајевима високе и тешке корупције, а у септембру је у предметима 24 спорне приватизације, покренуло кривичне поступке против два бивша министра, актуелног директора ЈП „Путеви Србије" и 11 бивших директора јавних предузећа. Вишеструко је увећан број кривичних поступака за кривична дела корупције на нивоу апелационих јавних тужилаштава, рекао је Вучић и изразио очекивање да ће се убрзано наставити рад на предметима преосталих приватизација, без обзира на свакодневне медијске притиске. „Притисцима не подлеже нико у држави, држава има Устав и закони који ће се поштовати, није важно којој странци ко припада, јер у супротном земља нема шансу да напредује," поручио је Вучић.

У наредном периоду биће много нових предмета, а почеће и подизање оптужница, рекао је Вучић. За Агробанку је подизање оптужница завршено, а у свим осталим случајевима, од Азотаре, до Нибенс групе очекујемо да тужилаштво у наредним недељама заврши оптужнице, истакао је Вучић. Он је најавио и окончање случаја "Галеника", напомињући да су кључне чињенице већ познате, и да је сада на тужилаштву да каже када је спремно за поступак.

Источник: glassrbije.org



Нравится