Соглашение – шанс для единства сербов в КиМ? / Споразум шанса за јединство Срба на КиМ?

08.05.2013

РУ

Сербский народ никогда не мог похвастаться политическим лукавством. В ходе истории это много раз дорого обходилось народу. И сегодня в момент больших искушений он никак не образумится и не научится думать «холодной головой».

Политические представители сербов с севера КиМ и далее резко противятся применению соглашения между Белградом и Приштиной из Брюсселя, которым предусмотрено формирование Сообщества сербских муниципалитетов в КиМ. Это противление, с одной стороны, ставит под угрозу срыва сроки, утвержденные за столом переговоров в Брюсселе, а с другой, грозит вызвать еще больше разногласий между сербами в КиМ на основании отношения к Сообществу сербских муниципалитетов в КиМ («за» или «против»).

Если сербы сейчас сделают то, чего они много раз в ходе истории не сделали, т.е. если они сядут и хорошо подумают, если прислушаются к тем, что «смотрит вперед» и если, в конце концов, правильно оценят реальность, то станет ясно, что Брюссельское соглашение это, по сути, шанс для создания не существующего уже целый ряд лет единства сербов в КиМ. Ясно одно, институциональное объединение, признанное со стороны международного сообщества, укрепление сербских институтов и отбор лучших, как в политике, так и во всех других сферах, неминуемо превращает Сообщество в «крупного» игрока на косовской сцене, который в состоянии защитить жизненные интересы сербов. Это осознает пока только часть сербского политического истеблишмента в Крае. Народ в этой части Сербии, озабоченный и встревоженный различными разговорами и предвидениями, с нетерпением ожидает эпилог.

Начальник Округа Косовска-Митровица Раденко Неделькович заявляет, что применение Брюссельского соглашения вызовет новую волну выселения сербов из КиМ.

Председатель муниципалитета Зубин-Поток Славиша Ристич убежден, что никому не удастся сербов с севера Косово отделить от Сербии, а его коллега из Звечана Драгиша Милович считает, что в сербских институтах могут использоваться только печати государства Сербии.

Озабоченность, касающаяся того, что неизвестно, является законной и ожидаемой, но факт и то, что она преждевременна, поскольку только предстоит определить многое.
Депутат из Единого сербского списка в Парламенте Косово Рада Трайкович видит в Брюссельском соглашении шанс для всех сербов в КиМ. Мы сможем политически выступать вместе с сербами с севера Косово, чего до сих пор не было, указала Трайкович.

От правительства Сербии в данный момент нужно просить то, что реально, указал бывший госсекретарь по КиМ Оливер Иванович. Расхождения между сербами, добавил он, больше всего отвечали тем, кто нас не любит, и поэтому противостояние правительству было бы опасным.
Политический аналитик Драгомир Анджелкович заявил, что среди простых людей, живущих в КиМ, преобладает страх, что Брюссельское соглашение означает уход Сербии из КиМ, что неточно, и что важно принять конституционный закон для применения того, о чем достигнута договоренность.
Руководители сербских партий, представители которых участвуют в косовской власти, довольно сдержанно относятся к соглашению, хотя на словах его приветствуют. Те, кто хорошо разбирается в положении в Косово, заявляют, что причина этого в том, что с усилением Сообщества их роль будет маргинальной.

 


СР

Политичко лукавство српском народу није јача страна. То га је кроз историју много пута скупо коштало. И данас у времену великих искушења никако да се дозове памети и размишља "хладном главом".

Политички представници Срба са севера КиМ се и даље оштро противе инплементацији бриселског споразума Београда и Приштине, којим је предвиђено формирање Заједнице српских општина на КиМ. То противљење, с једне стране, доводи у питање рокове утврђене за прегиварачким столом у Беиселу, а с друге прети да на на основу позиције "за" и "против" Заједнице, додатно подели Србе на КиМ.

Ако Срби сада ураде оно што много пута кроз историју нису, односно, ако седну и добро размисле, ако ослушну оне који "виде даље" и на крају крајева, добро процене реалност, онда мора бити јасно да је бриселски споразум, у ствари, шанса за успостављање већ низ година, непостојећег јединства косметских Срба. Једно је сигурно, институционално повезивање признато од међународне заједнице, снажење српских институција и избор најбољих, како у политици тако и у свим другим сферама, неминовно претвара Заједницу у ''великог" играча на косовској сцени, кадрог да заштити виталне српске интересе .

Тога је свестан део српског политичког естаблишмента из Покрајине, други део још није. А народ у том делу Србије, збуњен и уплашен различитим причама и предвиђањима, са нестрпљењем ишчекује епилог.

Начелник косовскомитровачког округа Раденко Недељковић, каже да ће примена бриселског споразума изазвати нови талас исељавања Срба са Космета. Председник општине Зубин Поток Славиша Ристић је сигуран да нико неће успети да Србе са севера одвоје од Србије, а његов колега из Звечана Драгиша Миловић сматра да се у српским институцијама могу користити само печати државе Србије.

Забринутост око неких непознаница је легитимна и очекивана, али је чињеница и да има "изувања пре брода", јер ће много тога тек морати да се дефинише.

Посланица Јединствене српске листе у косовском парламенту Рада Трајковић бриселски споразум види као шансу за све Србе на Косову и Метохији. Имаћемо јединствен политички наступ са Србима са севера Косова и Метохије, што до сада није била реалност, каже Трајковићева.

Од Владе Републике Србије у овом тренутку треба тражити оно што је реално, каже бивши државни секретар за КиМ Оливер Ивановић. Подела међу Србима, додаје он, највише би одговарала онима који нас баш и не воле, зато би даље сукобљавање са Владом било опасно.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже да је код обичних људи који живе на Косову и Меотхији доминантан страх да се Србија бриселским споразумом повлачи са Косова и Метохије, што није тачно и да је важно донети уставни закон којим би се имплементирало оно што је договорено.

Челници српских партија које партиципирају у косовској власти, поприлично су резервисани према споразуму, мада га декларативно поздрављају.Добри познаваоци косметских прилика кажу да је разлог томе чињеница да ће јачањем Заједнице, њихова улога бити маргинална.

Аутор Вукомир Петрић

Источник: glassrbije.org



Нравится