Дачич: «У Сербии одна перспектива, она называется Европа» / Дачић: За Србију једна перспектива - зове се Европа

08.05.2013

РУ

Премьер Сербии Ивица Дачич подчеркнул в интервью, которые он дал трем газетам в Вене, что для Сербии существует только одна перспектива, а «называется она Европа». Он сказал также, что ожидает из Брюсселя с июньского саммита ЕС положительные вести. Подробнее Сандра Пекич.

Председатель правительства Сербии Ивица Дачич в воскресенье и в понедельник находился с визитом в Вене, где провел переговоры с канцлером Австрии Вернером Файманном и главой дипломатии Михаэлом Шпинделеггером. В ходе этих встреч он заявил, что Сербия ждет из Брюсселя хорошие вести о начале переговоров с ЕС, а также, что он был бы очень благодарен Австрии, если бы она поддержала решение о том, чтобы Сербии в июне была назначена дата переговоров. Он подчеркнул, что Сербия желает внести свой вклад в создание доверия и стабильности в регионе в целом и предвестил, что переговоры с Приштиной будут продолжены и что начнется применение того, о чем в Брюсселе достигнута договоренность. Шпинделеггер заявил, что он охотно посоветует и своим коллегам в ЕС и в Германии поприветствовать и поддержать такой шаг, и что необходимо дать положительный ответ в связи с датой.

Для газеты «Кронен цайтунг» Дачич заявил, что будущее Балкан в ЕС, так как это лучший способ воспрепятствовать национализму и преодолеть проблемы и различия. По его словам, Сербия установила хорошие отношения со всеми странами в регионе, чтобы люди могли вести нормальную жизнь все вместе. «Оглядка на прошлое не способствует прогрессу, а только усугубляет конфликты и споры. Балканам нужны мир и стабильность, так как мы видим наши общие интересы в ЕС», заявил премьер Сербии.

Дачич считает, что все стороны совершали ошибки, из которых извлечены уроки. Он сказал, что не следует ожидать, что все будут просить прощения друг у друга, потому что так регион никогда не сумеет освободиться от прошлого. С другой стороны, подчеркнул Дачич в интервью «Курьеру», если ожидается, что каждый сербский политик должен извиниться, то и НАТО должен был бы извиниться перед сербским народом за бомбардировки. Самый большой вызов на Балканах – говорить о будущем. Мы искренне готовы к дискуссии о статусе Косово, заявил Дачич, добавив, что при этом все должны иметь равные права. По мнения премьера Дачича, Европа почти никак не реагирует на националистические выпады Тираны, которая призывает к созданию Великой Албании.

В интервью венской газете «Прессе» Дачич сказал, что брюссельский договор с Приштиной максимально возможный результат, который ни в коем случае не означает признание Косово. Значение соглашения, как он указал, в том, что оно показывает, что можно построить новые отношения и переговоры между двумя народами возможны. «В соглашении не говорится о вопросе статуса, что и не являлось темой переговоров. Мы и далее заинтересованы в том, чтобы найти долгосрочное решение в отличие от Приштины», указал Дачич.

На констатацию, что сербы с севера Косово против применения соглашения, Дачич сказал, что прежде всего необходимо построить доверие между сербами и албанцами в КиМ, добавив, что для этого потребуется время. «Страхи, которые еще существуют, понятны. Сербы боятся потерять свою идентичность, рабочие места и что им придется покинуть родину. Поэтому мы должны быть внимательны и осторожны в применении соглашения и убедить людей, что в их каждодневной жизни не будет никаких изменений. Единственное что изменится это то, что институты Республики Сербии превратятся в институты сербских муниципалитетов», сказал Дачич. По его словам, Сербия должна заботиться о сербском населении в КиМ, а с другой стороны, в ее интересах получение и даты переговоров, касающихся вступления в ЕС. Но этого не произойдет, если мы не приступим к применению соглашения из Брюсселя, указал Дачич. Он заявил, что сегодня считает, что установление новых границ было бы самым лучшим решением для Косово, подчеркивая, что это его личная точка зрения, на которой он не настаивает.

 


СР

Премијер Србије Ивица Дачић истакао је, у одвојеним интервјуима за три бечка листа, да за Србију постоји само једна перспектива, а "она се зове Европа" и да очекује добре вести из Брисела, са јунског самита ЕУ.

Председник Владе Србије Ивица Дачић је у недељу и понедељак посетио Беч, где је разговарао са аустријским канцеларом Вернером Фајманом и шефом дипломатије Михаелом Шпинделегером. Он је тада изјавио да Србија из Брисела очекује добру вест о почетку преговора са ЕУ, као и да би био веома захвалан уколико Аустрија буде заговорник тога да Србија добије датум у јуну месецу. Он је нагласио да Србија жели да да допринос изградњи поверења и стабилности у читавом региону и најавио да ће се разговори са Приштином наставити, као и да ће почети имплементација онога што је договорено у Бриселу. Шпинделегер је поручио да ће радо и са својим колегама у ЕУ, а тако и Немачком, разговарати да се поздрави и подржи овај корак, те да се мора дати позитиван одговор у вези са датумом.

Дачић је за дневник Кронен цајтунг изјавио да је будућност Балкана у ЕУ, јер је то најбољи начин да се спречи национализам и превазиђу проблеми и разлике. Према његовим речима, Србија је успоставила добре односе са свим земљама региона, да би људи могли да воде нормалан заједнички живот. "Поглед уназад, не доприноси напретку, већ само продубљује конфликте и спор. Балкану су потребни мир и стабилност, јер видимо наше заједничке интересе у ЕУ", казао је српски премијер.

Дачић сматра да су на свим странама прављене велике грешке из којих су извучене поуке. Како каже, не би требало чекати да се свако извини сваком, јер се на тај начин регион никада неће ослободити прошлости. С друге стране, истакао је премијер Дачић за Курир, ако постоји очекивање да се сваки српски политичар извињава, онда би и НАТО требало да се извини српском народу за бомбардовање.

Највећи изазов на Балкану је говорити о будућности. Ми смо отворени за дискусију о статусу Косова, поручио је Дачић додајући да, међутим, сви морају имати иста права. По мишљењу српског премијера, из Европе нема готово никакве реакције на националистичке тонове из Тиране која позива на прављење Велике Албаније. За лист Пресе, Дачић је рекао да је бриселски споразум са Приштином најбољи могући резултат, који никако не представља признање Косова. Вредност споразума је, како је додао, у томе да је показано да је могуће изградити нове односе и да два народа могу разговарати. "У том споразуму се не ради о статусном питању, и то није ни била тема дијалога. Ми смо и даље заинтересовани да се пронађе трајно решење, за разлику од Приштине", поручио је Дачић.

На констатацију да се Срби на северу Косова противе примени споразума Дачић је рекао да је пре свега важно да се изгради поверење између Срба и Албанаца на Косову, додајући да је за то потребно време. "Страхови који још постоје су разумљиви. Срби страхују да ће изгубити свој идентитет, радна места и да ће морати да напусте домовину. Због тога морамо бити јако обазриви у примени споразума и уверити људе да се у свакодневници ништа не мења. Једино што ће се мењати јесте да ће институције Републике Србије бити претворене у институције српских општина", каже Дачић.

Према његовим речима, Србија мора да брине о српском становништву на Косову, али је са друге стране у њеном интересу да добије и датум за приступне преговоре са ЕУ. А то се неће догодити, ако не почне са применом споразума из Брисела, указао је Даћић. Он каже да и данас мисли да би повлачење нових граница било најбоље решење за Косово, али и наглашава да је то његов лични став, на којем не инсистира.

Приредила Сандра Пекић

Источник: glassrbije.org



Нравится