Политическая сцена Сербии / (Не)моћ убеђивања

12.05.2013
По прошествии трех недель после того, как премьеры Сербии и Косово, Ивица Дачич и Хашим Тачи при посредничестве министра иностранных дел ЕС Кэтрин Эштон подписали в Брюсселе соглашение о нормализации взаимоотношений между Белградом и Приштиной, договор о его применении еще не достигнут. По всей вероятности, ЕС и в связи с этим вернется к переговорам на высшем уровне до конца мая, что подтвердила и Майя Коциянчич, пресс-представитель Кэтрин Эштон, не называя их точную дату.

Двухдневные переговоры экспертных команд прерваны, поскольку делегация Приштины покинула встречу из-за попыток Белграда, как они заявили, «объединить нелегальные структуры безопасности». Глава рабочей группы Сербии в переговорах о применении соглашения Марко Джурич заявил, что план реализации должен учесть минимум интересов обеих сторон, и, прежде всего, что является наиболее важным для нас, проложить путь к созданию Сообщества сербских муниципалитетов. Из ЕС не поступало официальных комментариев относительно причин прекращения переговоров, но очевидно, что он будет настаивать на максимальном ускорении процесса и его завершении до конца месяца.

Соглашение и на внутренней политической сцене было наиболее важным и, можно сказать, единственным вопросом. После переговоров делегаций сербов из Косово с премьером Ивицей Дачичем и первым вице-премьером Александром Вучичем руководители округов, находящихся южно от реки Ибар, согласились участвовать в проведении соглашения, тогда как представители четырех муниципалитетов с севера Косово по-прежнему категорически против.

На митинге в столице Сербии они заявили, что ни на шаг не отступят со своих позиций, а предстоящий визит Вучича на север Косово и встречи с тамошними лидерами и гражданами - это еще одна попытка властей в Белграде ослабить их сопротивление, которое может значительно затруднить проведение Соглашения.

Депутаты местных органов власти из четырех муниципалитетов с севера Косово тем временем направили письмо высшим должностным лицам России. «Мы обращаемся к Вам с просьбой помочь и нам, и властям в Белграде защитить конституционный строй Республики Сербии в Косово, а также Резолюцию 1244 СБ ООН от односторонних действий Вашингтона, Брюсселя и Приштины, желающих навязать решение в свою пользу«, говорилось в письме. Даже если отвлечься от эгоистичных призывов, фактом, несомненно, остается открытие фронта противостояния США и ЕС. То, что «общее благо» в условиях демократии это благо для большинства, не должно было бы быть спорным. Было бы хорошо, чтобы сербы с севера приняли соглашение, поскольку в данный момент наверняка невозможно было сделать больше.

Обещания ЕС, что решение о предоставлении даты начала переговоров о членстве может быть принято 28 июня, имеет и свое символическое значение. В отличие от поражения на Косово-поле на Видовдан шесть с лишним веков назад это поражение сербов было бы бесславным.

 


 

Три седмице након што су премијери Србије и Косова Ивица Дачић и Хашим Тачи уз посредство високе представнице ЕУ Кетрин Ештон у Бриселу потписали споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, договор о његовој имплементацији још није постигнут. Сва је прилика да ће ЕУ и тим поводом вратити преговоре на највиши ниво до краја маја, што је потврдила и Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ, не наводећи тачан датум.

Дводневни разговори експертских тимова прекинути су јер је приштинска делегација напустила скуп због, како су навели, покушаја Београда да "интегрише илегалне безбедносне структуре". Шеф радне групе Србије за преговоре о спровођењу споразума Марко Ђурић изјавио је да план о имплементацији мора уважити минимум интереса обеју страна, а пре свега, што је за нас најважније, утрти пут за успостављање Заједнице српских општина. ИЗ ЕУ нису званично коментарисали разлоге за прекид разговора, али је евидентно да ће инсистирати да се тај процес максимално убрза и оконча до краја месеца.

Споразум је и на домаћој политичкој сцени био и кључно, и, рекло би се, једино питање. После разговора делегација косовских Срба са премијером Дачићем и првим потпредседником Владе Александром Вучићем, начелници округа јужно од Ибра прихватили су учешће у спровођењу Споразума, док су представници четири општине са севера Космета и даље радикално против. Митингом у центру Београда наговестили су да од својих ставова неће одсупити ни педаљ, Вучићева посета северу Космета и разговори са тамошњим лидерима, али и грађанима, још један је покушај власти у Београду да амортизује отпор који итекако може кочити спровођење Споразума.

Одборници четири општине са севера Косова у међувремену су опутили писмо највишим државним функционерима Русије. "Обраћамо вам се са молбом да и нама као и властима у Београду помогнете да заштитимо уставни поредак Републике Србије на Косову као и Резолуцију 1244 СБ УН од једностраних акција Вашингтона, Брисела и Приштине, који покушавају да наметну решење у своју корист"- наводи се у писму. Ако чак и занемаримо себично обраћање, чињеница је да се недвосмислено отвара фронт према САД и ЕУ. Да је "опште добро" у демократији добро већине, то ваљда није спорно. Било би добро да Срби са севера прихвате Споразум, јер у овом тренутку сигурно није било могуће више урадити.

Најаве из ЕУ да би одлука о добијању датума за почетак преговора о чланству могла бити донета 28. јуна, има и своју симболичну тежину. За разлику од оног на Видовдан пре шест векова и више, овај српски пораз не би био ни најмање славан.

Аутор: Слађана Павић

Источник: glassrbije.org



Нравится