Терпеливо к успеху / Стрпљиво ка успеху

14.05.2013

РУ

Поездка первого вице-премьера Сербии Александра Вучича, самого влиятельного, по мнению многих, политика в Сербии, в Косово и Метохию могла бы привести к повороту, когда речь идет о применении Соглашения Белграда и Приштины. Решимость правительства применить Соглашение, а также огромная поддержка Соглашения парламентом Сербии в значительной мере заставили сербов из Косово задуматься о преимуществах, которые можно в данный момент получить. Эту тему мы попытались рассмотреть вместе с нашими собеседниками, профессором Факультета политических наук Предрагом Симичем и бывшим госсекретарем по Косово и Метохии Оливером Ивановичем.

В течение всего периода переговоров между Белградом и Приштиной Оливер Иванович предупреждал, что сербам с севера Косово и Метохии необходимо объяснить, какие решения их ждут, так как эти люди боятся и не доверяют органам власти из Приштины. Понятно, что государственное руководство решило поступить иначе: сначала закончить переговоры, а потом уже добиваться согласия сербов на его реализацию. Мы спросили Ивановича, не опоздали ли объяснения.

«Было бы проще, если бы все это происходило в течение нескольких последних месяцев, но никогда не поздно», считает наш собеседник. Он напоминает, что сербы из Косово не участвовали в брюссельском процессе, что многие члены СПП Вучича, никто не ознакомил с ходом переговоров. «Потому важно, чтобы Вучич передал им гарантии сохранения институтов жизнеобеспечения, здравоохранения, образования, социальных институтов, культурных учреждений. Важны и гарантии, что не будет сокращения рабочих мест, что дало бы надежду сербам умеренных взглядов», сказал Иванович.

На вопрос, является ли обращение СПЦ к Верховному суду Косово в связи с возвратом имущества монастырю Високи-Дечани, своего рода признанием косовских институтов, Оливер Иванович сказал, что церковь на протяжении веков вела себя иначе, чем гражданское институты. «Церковь планирует свою деятельность на сто и двести лет, а отдельные политики всего на год или на два. Не стоит сравнивать эти поступки, но нет сомнения, что Церковь должна была бы быть более умеренной в своих позициях. С другой стороны, ее помощь при формировании политических позиций и идей могла бы быть очень полезной», сказал в выступлении на нашем радио Оливер Иванович.

С профессором Предрагом Симичем мы говорили о двустороннем влиянии, которое применение Брюссельского Соглашения могло бы оказать на процесс евроинтеграции. С одной стороны, понятно, что медленное применение соглашения затормозило бы, а возможно в настоящий момент сделало бы и невозможным получение Сербией даты начала переговоров об ассоциации с ЕС.

Мы спросили Предрага Симича, как отразилось бы на брюссельском соглашении возможное неполучение даты в июне, не будет ли такое развитие событий разрушительным для Соглашения. «Вы совершенно правы. Само достижение договоренности выглядит как чудо, этого не скрывают ни в ЕС. Соглашение открывает Сербии многие возможности и подавляет всех, кто выступал с критикой Сербии и предъявлял ей невыполнимые условия. Хоть это Западные Балканы и в прогнозах нельзя пренебрегать вероятностью, что дела могут пойти не так, как надо, тем не менее, пока все указывает на то, что процессы развиваются в правильном направлении», сказал, выступая на МРС Предраг Симич.

Хотя после визита Александра Вучича Косово и Метохии обстановка станет гораздо более ясной, пока мы можем констатировать, что определенные круги косовских сербов, и не только сербов, живущих южно от реки Ибар, занимают умеренные позиции, т.е. что «политика убеждении» со стороны Белграда дает определенные результаты.

 

 


СР

Одлазак првог потпредседника Владе Александра Вучића, како многи тврде најутицајнијег политичара у Србији, на Косово и Метохију, могао би донети преокрет када је реч о спровођењу споразума Београда и Приштине. Одлучност Владе да договор примени, затим огромна подршка коју Бриселски споразум има у Парламенту Србије, у великој мери су натерали косовске Србе да размисле које предности могу остварити у овом тренутку. Ту тему покушали смо да сагледамо заједно са саговорницима нашег радија, професором Факултета политичких наука Предрагом Симићем и бившим државним секретаром за Косово и Метохију Оливером Ивановићем.

Оливер Ивановић је, све време док су трајали преговори Београда и Приштине, упозоравао да се Србима на Косову и Метохији мора објаснити каква их решења чекају, јер је реч о заплашеним људима који немају поверења у приштинске органе. Јасно је, међутим, да се државно руководство определило за другачији приступ, најпре да се преговори заврше, а потом да се добије сагласност Срба за његово спроводјење. Зато смо га питали да ли је касно за објашњења.

„Много би било лакше да је све то текло протеклих месеци, али никада није касно.", сматра наш саговорник. Подсећа да Срби са Косова нису учествовали у бриселском процесу, да ни многи чланови СНС-а, Вучићеве странке, нису били упознати са током преговора. „Зато је важно да им Вучић пренесе гаранције за опстанак виталних институција, здравства, школства, социјалних институција и инстритуција културе. Важне су гаранције да неће бити смањивања радних места, то ће дати простор умеренијој струји међу Србима", каже Ивановић.

На питање да ли је обраћање СПЦ Врховном суду Косова за поврћај имовине Високих Дечана, значило да СПЦ на тај начин признаје косовске институције Оливер Ивановић каже да се црква кроз векове понашала другачије од цивилних институција. „Црква своје планове прави на сто и две стотине година, а поједини политичари на годину или две. Не вреди упоредјивати те поступке, али је сигурно да би Црква морала бити одмеренија у својим ставовима, а њена би помоћ при формирању политичких ставова и идеја могла да буде од велике помоћи," каже за наш радио Оливер Ивановић.

Са професором Предрагом Симићем разговарали смо о двосмерном утицају који би примена Бриселског споразума могла да има на процес евроинтеграција. С једне стране, јасно је да би спора имплементација успорила, а можда у овом тренутку и онемогућила да Србија добије датум за почетак преговора о приступању Унији.

Питали смо Предрага Симића да ли би евентуално недобијање датума у јуну имало обрнут утицај, односно да ли би минирало сам бриселски договор. „То је сигурно. Само постизање договора делује као велико чудо, то не крију ни у ЕУ. Споразум отвара Србији простор и гуши све који су критиковали Србију и постављали јој немогуће услове. Мада је ово Западни Балкан, па се не сме у прогнозама занемарити могућност да нешто крене наопако, ипак за сада све указује да се процеси одвијају у добром смеру", каже за наш радио Предраг Симић.

Мада ће после посете Александра Вучића Косову и Метохији ситуација бити много јаснија, за сада можемо констатовати да се из неких кругова косовских Срба, и то не само јужно од Ибра, чују много одмеренији тонови, односно да „политика наговарања" из Београда показује извесне резултате. Са тим су сагласни и наши саговорници бивши државни секретар за КиМ Оливер Ивановић и професор на Факултету политичких наука Предраг Симић.

Аутор Анђелка Марисављевић

Источник: glassrbije.org



Нравится