Укрепление специальных связей между Сербией и РС – национальный интерес / Јачање специјалних веза Србије и Републике Српске национални интерес

18.05.2013
Сербия должна быть более активной в качестве того, кто является подписчиком и гарантом Дейтонского соглашения, а политика, которую ведут Сербия и Республика Сербская, должна быть компатибильной, они должны поддерживать друг друга, заявил президент РС Милорад Додик, участвуя в работе научной конференции, состоявшейся в Белграде. Темой научной встречи, на которой собрались специалисты с обоих берегов Дрины, была тема «Республика Сербия и Республика Сербская – старые и новые политические искушения». Подробнее Сузана Митич.

С момента подписания Дейтонского соглашения не прекращаются попытки международных факторов и отдельных факторов внутри БиГ обессмыслить это соглашение и ввести новую практику, которая способствовала бы созданию условий для большей интеграции в БиГ и формирования центрального, унитарного государства, подчеркнул Милорад Додик.

«В последние 25 лет постоянно присутствуют усилия минимизировать значение Сербии на Балканах и в региональных и международных отношениях, говорится об аннулировании РС, постоянно оживляется стереотип о виновности, который является основой для политических акций международных факторов», подчеркнул Додик. Республика Сербская имеет основные элементы, которые делают ее государством, тогда как БиГ – это содружество государств и я не вижу шансов для его выживания, сказал Додик. По его оценке, Сербия в институциональном смысле не ведет себя как субъект, подписавший Дейтонское соглашение. В качестве примера он указал, что она не является членом Совета по проведению мира в БиГ, в который входит Турция, хотя и не имеет точек соприкосновения с Дейтонским соглашением.

«Ключевыми являются ценности сербского народа. Мы будем и далее сотрудничать с Сербией, так как это единственный способ улучшить ситуацию. Мы заинтересованы в том, чтобы Сербия была сильной, потому что и мы будем чувствовать себя более защищенными», сказал Додик, подчеркнув необходимость постоянно подтверждать соглашение о специальных связях. В отношениях между Сербией и Республикой Сербской следует укреплять политическое, экономическое, культурное и любое другое сотрудничество, которое было бы направлено на упрочение их связей, подчеркнул помощник министра просвещения Сербии Йован Базич.

Передавая участникам встречи благословение патриарха сербского Иринея, епископ Хвостанский Афанасий Ракита напомнил, что на протяжении истории на долю сербского народа выпало много искушений и страданий. Трудные ситуации можно преодолеть только в борьбе, необходимы постоянная бдительность, благие намерения и подвиг ума, воли и сердца, сказал владыка Афанасий, подчеркнув, что СПЦ присутствует всюду, где живет сербский народ, а ее миссией является борьба с «духовной лейкемией».

В ходе научной встречи, которую организовали Факультет политических наук из Баня-Луки, Институт международной политики и экономики из Белграда и Представительство РС в Сербии, общественные деятели и научные сотрудники из Сербии и РС обменялись мнениями и аргументами о приоритетах и путях развития отношений между двумя странами.

 


 

Србија треба да буде активнија као један од потписника и гаранта Дејтонског споразума, а политике Србије и Републике Српске треба да буду компатибилне и међусобно се подржавају, изјавио је председник Републике Српске Милорад Додик учествујући у раду научне конференције одржане у Београду. Тема научног скупа, који је окупио стручњаке с обе стране Дрине, била је „Република Србија и Република Српска – стари и нови политички изазови".

Од потписивања Дејтонског споразума трају напори међународних фактора и неких унутар Босне и Херцеговине да се тај споразум обесмисли, и да се уведе нова пракса која би створила услове за већу интеграцију у Босни и Херцеговини и стварање централне, унитарне државе, нагласио је Милорад Додик.

„Последњих 25 година присутни су континуирани напори да се Србија учини што мањом и безначајнијом на Балкану и у регионалним и међународним односима, и да Република Српска нестане, сталним оживљавањем стереотипа о кривици који је подлога за велике политичке акције међународних фактора" – истакао је Додик. Република Српска има основне елементе који је чине државом док је БиХ заједница држава и не видим могућности да она опстане, каже Додик. Према његовој оцени, Србија је институционално запоставила чињеницу да је потписник Дејтонског споразума. Као пример навео је да она није чланица Савета за спровођење мира у БиХ, у коме је Турска, иако нема додирних тачака са Дејтонским споразумом.

„Кључно питање је окупљање око вредности српског народа. Наставићемо сарадњу са Србијом, јер је то једини начин за побољшање ситуације. Желимо јаку Србију јер тада и ми осећамо додатну сигурност" – рекао је Додик, истакавши при том да више треба афирмисати споразум о специјалним везама.

Република Србија више од две деценије није заокружена као државна целина, јер је у току још један у низу дезинтеграционих процеса и одузимање њеног примарног, духовног и територијалног дела – Косова и Метохије, рекао је помоћник министра просвете Србије Јован Базић. С друге стране, додао је он, све су израженији притисци према Републици Српској који нарушавају њену стабилност и којима се заговара укидање Дејтонског споразума и њено утапање у бошњачку федерацију. У односима између Србије и Републике Српске треба јачати политичку, економску, културну и сваку другу сарадњу која би ишла у правцу њиховог већег повезивања, нагласио је Базић.

Преносећи учесницима скупа благослов патријарха Иринеја, епископ хвостански Атанасије Ракита подсетио је да је српски народ кроз историју пролазио кроз многа искушења и страдања. Кроз тешке ситуације пролази се само кроз борбу, нема застајкивања, неопходна је трајна будност, добра намера и подвиг ума, воље и срца, рекао је владика Атанасије, нагласивши да је Српска православна црква присутна на свим просторима где живи српски народ и задужена да спречи „духовну леукемију".

Током научног скупа, који су организовали Факултет политичких наука из Бањалуке, Институт за међународну политику и привреду из Београда и Представништво Републике Српске у Србији интелектуалци и научници из Србије и Републике Српске разменили су аргументе и мишљења о приоритетима и путевима развоја односа две земље.

Извештај Сузане Митић

Источник: glassrbije.org



Нравится